Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Fundacja "Myśląc Ojczyzna - Im. Ks. Infułata Ireneusza Skubisia"

Człowiek na lekarstwo-2020_09_11_ks. I. Skubiś

Utworzono dnia 17.09.2020

Człowiek na lekarstwo!

Człowiek to brzmi dumnie – powie poeta. Tak bardzo często słyszymy człowiek człowiekowi bratem. Niektórzy mówią człowiek człowiekowi wilkiem. A teraz w czasie pandemii, niektórzy mówią człowiek człowiekowi lekarstwem. Rzeczywiście, jakże często ludzie narzekają, że brak im ludzi. Brak kolegów, brak przyjaciół. Jakże boimy się iść teraz do szpitala, bo nie ma odwiedzin. Pandemia koronawirusa to nade wszystko uderzenie w człowieka, albo raczej trzeba powiedzieć, że to jest uderzenie w człowieka jako istotę przeznaczoną do życia we wspólnocie. Koronawirus uderzył w społeczną przestrzeń człowieka. Przecież człowiek rodzi się zawsze w odniesieniu. Jest to odniesienie do drugiej istoty. Jako wierzący w Boga rodzimy się w odniesieniu do Boga stwórcy, a także w odniesieniu do matki, ojca, brata. Bez opieki drugiego człowieka nikt nie może przeżyć. I tak już jest przez całe życie. Obok człowieka jest drugi człowiek. Samotność jest największym nieszczęściem ludzi. Przy okazji zauważmy, że z definicji Kościół jest zgromadzeniem wiernych. Bez tego zgromadzenia nie ma Kościoła. Tak więc trzeba powiedzieć, że pandemia uderzyła w istotę Kościoła. Bo przecież lekiem na pandemię jest izolacja. Musisz być sam, osamotniony, bo już inny człowiek może cię zakazić. Przeżywaliśmy ten stan osamotnienia w okresie Wielkanocy. To było coś strasznego. I przecież ciągle mamy dyspozycje Sanepidu – izolacyjny odstęp, odległość itp. Zobaczmy jak dzieci chętnie idą do szkoły. Bez drugiego człowieka życie staje się straszne.

Do piero teraz widać, że człowiek powinien mieć odniesienie. Zarówno do Boga jak i do ludzi. Tu dopiero nabiera sensu chrześcijańska wizja człowieka. Ta wizja jest obecna w Piśmie świętym Starego Testamentu. Człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Tu także jest zawarta idea godności człowieka. Tę godność człowieka umocnił Chrystus poprzez swoje nauczanie zawarte w Piśmie świętym, zwłaszcza w Ewangelii Jezusa Chrystusa. Obraz Boży zawarty w człowieku jest podstawą do uznania godności człowieka. Personalizm chrześcijański sięga od strony teologicznej do Boga w Trójcy Św., czyli do Boga-Ojca, Boga-Syna i Boga-Ducha Świętego. Odniesienie człowieka-Osoby do Trójcy osób boskich stanowi o tym świętym zakotwiczeniu człowieka w Bogu.

Dlatego Ojciec Święty Jan Paweł II tak mocno powiedział, że bez Chrystusa człowiek nie może sam siebie zrozumieć.

Tak więc, każdy człowiek zasługuje na największy szacunek, bo jest obrazem Boga i jest synem Bożym.

Stąd widok ludzi, którzy znęcają się nad innymi ludźmi budzi przerażenie i największe oburzenie. Widok ulic Białorusi pokazuje, że terror  jest największą nikczemnością wobec człowieka. Poza tym, nie można wytłumaczyć takiego okrucieństwa. Żaden ciemiężca nie ma prawa wydawać rozkazów bicia i poniewierania ludzi.

Prawo międzynarodowe powinno dotyczyć nie tylko tych, co wydają takie rozkazy, ale każdy kat powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Myślę tu nie tylko białoruskim Omonie, ale i o polskich Zomowcach. Oni także powinni być ukarani za znęcanie się nad ludźmi. Podstawa taka sama jak w procesie Norymberdzkim. Prawo naturalne.

Poza tym trzeba zauważyć, że mamy coraz częściej zjawisko animilizacji kultury, czyli większy szacunek dla zwierzęcia niż dla człowieka.

W Polsce nie możemy się doczekać na ustawę broniącą życia ludzi nienarodzonych, ale za to dość szybko mamy gotowy projekt ustawy broniącej zwierząt futerkowych.

Tu trzeba się zastanowić nad integralnym prawem nie tylko życia zwierząt, ale przede wszystkim, trzeba obronić życie nienarodzonych ludzi.

 

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 21

W poprzednim tygodniu: 53

W tym miesiącu: 193

W poprzednim miesiącu: 193

Wszystkich: 26815

Zegar